Trend

Przy każdej inwestycji musimy zadać sobie pytanie jaki jest obecnie panujący trend. Musimy wiedzieć czy obecnie panuje trend wzrostowy, spadkowy a może panuje trend boczny. Cena danego aktywa nie porusza się jednostajnie w górę czy w dół, a przypomina chodzenie po górach. Czasem więc mamy szczyty, czasem trafiamy na dołki i bez mapy nie wiemy czy za widoczną górą nie pojawi się jeszcze większa. Podobnie mamy z wykresami walorów. Raz pojawiają się wierzchołki, sygnalizujące trend spadkowy, czasem pojawiają się kolejne doły, sygnalizujące trend spadkowy, a czasem wykres odbija się od linii wsparcia oporu – wtedy mamy trend horyzontalny inaczej boczny. Czasem trudno dostrzec jaki mamy trend, ale wykorzystując np. analizę techniczną i przecięcia średnich można łatwo stwierdzić jaki jest trend krótkoterminowy, a jaki w długim terminie.

Analiza techniczna głównie opiera się na analizowaniu trendu i szukaniu sygnałów, do tego by zainwestować – szczególnie gdy trend się odwraca. Powinniśmy też mieć świadomość, że nie zawsze inwestowanie przy silnym trendzie wzrostowy to dobra inwestycja. Dlaczego? Jeżeli wszyscy dookoła gadają np. o złocie, osiąga ono swoje kolejne szczyty i ciągle rośnie – jest trend wzrostowy. Wydaje się, że kurs będzie rósł w nieskończoność itd. Czy to jest dobry moment na inwestowanie? No właśnie… nie koniecznie. Wtedy powinniśmy być ostrożni bo fakt walor rośnie, ale rośnie też balon, który nie wiadomo kiedy pęknie. Na pewno warto wiedzieć w jakim trendzie jest gospodarka, w jakim trendzie jest giełda i spółka w którą inwestujemy.

Określenie trendu

Jeżeli pokonywane są kolejne szczyty tzw. linie oporu możemy przypuszczać że jest to trend wzrostowy – pomarańczowe linie na obrazku. Gdy jednak kurs przebija kolejne dołki – tzw linie wsparcia – możemy mówić o trendzie spadkowym – żółte linie. Jeżeli kurs w dłuższym okresie odbija się od linii wsparcia, oporu – możemy mówić, że mamy trend boczny – fachowo nazywany horyzontalnym – filetowe linie.

Teraz musimy zadać sobie pytanie w jakim okresie inwestujemy. Część inwestorów skupia się na krótkim okresie – dzień czy tydzień, inni patrzą na tygodnie czy nawet miesiące, a wielu inwestorów długoterminowych patrzy na lata. Powinniśmy tak wyskalować indeks by inwestować w wybranym przez nas horyzoncie. Np. wykres dzienny czy tygodniowy będzie idealny dla długoterminowego inwestora, a krótkotermiowy będzie patrzył na minuty czy godziny.

The trend is your friend

Jedna z zasad gry na giełdzie mówi by nie grać przeciwko trendowi. I raczej powinniśmy stosować się tej zasady. Jeżeli dany walor spada i nie pojawiają się, żadne nowe informacje to można spodziewać się dalszych spadków. Nie kupujmy akcji z nadzieją, że trend się odwróci. Fakt może się tak zdarzyć bo rynek jest nieprzewidywalny, ale dużo częściej pojawiają się kolejne spadki. I choć walor spadł już 50% to nie znaczy, że nie spadnie kolejne kilkadziesiąt procent.

Co ciekawe istnieje wiele strategii czy metod inwestowania, które wykorzystują trend. Polega to na tym, że kupujemy złoto, ropę czy akcje w trendzie wzrostowym i sprzedajemy gdy trend się odwróci. Ma to tę zaletę, że nie musimy nic wiedzieć na temat danych walorów – my po prostu korzystamy na korzystnym dla nas trendzie wzrostowym. Nieważne czy trend jest wzrostowy czy spadkowy – jeżeli jest wyraźny to możemy na nim zarobić. Obecnie jest wiele możliwości inwestycji na spadki (krótka sprzedaż) – jeżeli tylko nie przesadzamy z dźwignia – możemy zarabiać gdy nasz walor traci.

Rodzaje trendu

Trend długoterminowy – zakres czasowy od kilkunastu miesięcy do nawet kilkunastu lat – w zależności od waloru. Np. inwestujący w złoto nie są zainteresowani trendem tygodniowym czy miesięcznym – chcą zabezpieczyć swój kapitał na latach bez codziennego zerkania jaki jest kurs. Patrzą więc na trend zwyżkowy w okresie kilku lat. Często wygląda to tak, że wpłacają kapitał, nie interesują się zbytnio instrumentem przez lata i wyciągają swój kapitał gdy zajdzie potrzeba. Na przestrzeni tygodni, miesięcy mogą pojawić się spadki waloru. Nie jest to przeszkodą dopóki trend długoterminowy nie został przełamany. Takie chwilowe spadki często nazywane są korektą. Rynek odreagowuje dłuższą falę wzrostów krótkimi spadkami.

Trend średnioterminowy – zakres czasowy od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Dla mnie jest to najbardziej optymalny okres by określić w którą stronę podąża rynek czy dany walor – tu przeważnie szukam inwestycji. Krótszy zakres trendu może być mylący. Trend długoterminowy bazujący na latach może powodować, że zysk z inwestycji nie będzie optymalny. Dla przykładu – pojawił się trend spadkowy, a ja nadal będę trzymał walor choć mógłbym go sprzedać i odkupić taniej. Dodatkowo tnę pojawijące się straty, chroniąc swój kapitał.

Trend krótkoterminowy – zakres czasowy od kilku godzin do kilku miesięcy. Jest to dobry trend dla osób, które lubią zmieniającą się sytuację na rynku. Trend szybko może się odwrócić więc trzeba trzymać rękę na pulsie.

Fazy trendu

Jak można się domyśleć trend ma swoje fazy. Faza akumulacji – jest to moment gdy duże instytucje tworzą trend poprzez skup akcji. Na podstawie swoich analiz generują ruch wzrostowy. Na wykresach widać już zarys trendu. Cena waloru rośnie i dołączają pozostali duzi inwestorzy, którzy wypatrzyli trend i chcą na nim zarobić, pojawia się więc kolejna faza – trend wzrostowy. Najlepszy moment do inwestycji to właśnie faza akumulacji i gdy pojawia się trend wzrostowy.
Gdy trend się umacnia i kurs akcji nadal rośnie, a w gazecie czy TV widzimy zachęty do zakuów danego waloru – do inwestycji wkraczają mniej doświadczenie inwestorzy w tym Pan Józek z warzywniaka i emerytowana Halinka, którzy chcą zarobić na trendzie wzrostowym. W tym momencie na skutek długotrwalych wzrostów pojawia się jednak faza dystrybucji. Instytucje, banki i duzi gracze zauważają, że cena waloru jest już tylko spekulacją i zaczynają powoli pozbywać się swoich akcji w ręce mniej doświadczonych inwestorów. W tym momencie następuje jednak trend spadkowy. Każdy chce szybko sprzedać swoje akcje, cena spada z dnia na dzień i Ci którzy weszli w fazie dystybucji czy już w trendzie spadkowym niestety zostają albo z akcjami, albo ze stratą.

Podsumowanie

Naucz się rozpoznawać trend w danym horyzoncie czasowym – wykorzystaj do tego np. wskaźniki analizy technicznej. Kupuj walory gdy są w trendzie wzrostowym, a unikaj kupna w fazie dystrybucji (gdy jest już drogo). Unikaj również kupna walorów, które zniżkują (chyba, że inwestujesz na spadki). Pamiętaj, zamiast walczyć z trendem zostań jego przyjacielem.