Analiza techniczna
Niemal każdy inwestor czy tego chce czy nie używa analizy technicznej (AT). Sporo osób używa AT choć nie wierzą w jej skuteczność. Z kolei duża grupa inwestorów korzysta tylko z analizy technicznej i nie korzysta z niczego innego. Jak to więc jest z tą analizą techniczną i na czym się ona opiera.
Założenia analizy technicznej
- Rynek dyskontuje wszystkie informacje. W cenie akcji zawarte zostały już wszystkie kluczowe informacje (te dobre i złe) o sytuacji w jakiej znajduje się dana spółka. Jeżeli publikowane są dobre wyniki finansowe za ostatni kwartał – kurs spółki rośnie. Odwrotnie zachowuje się kurs w przypadku negatywnych informacji. Każda informacja, rekomendacja czy plotka ma swoje odbicie już w cenie akcji. Jednak należy też pamiętać, że AT jest analizą psychologicznego zachowania tłumu. Możemy więc mówić o zachowaniach stadnych. Jeżeli potrafimy przewidzieć jak zachowuje się tłum (dana grupa inwestorów) – możemy to wykorzystać na naszą korzyść. Trzeba też pamiętać, że zachowania inwestorów są często irracjonalne. Dla przykładu – kurs spółki o dobrych fundamentach spada o 20% – inwestorzy w panice sprzedają akcje ze stratą. Przewartościowane akcje rosną o 20% – sporo osób kupuje. Jednak ogólnie wszystkie te sytuacje powinny już być zawarte w cenie danego waloru.
- Rynki finansowe są albo w trendzie albo w konsolidacji. Jak wiemy wyróżniamy trend wzrostowy, spadkowy lub brak wyraźnego trendu – czyli tzw. konsolidację (rynek porusza się bokiem). Inwestor korzystający z analizy technicznej rysując linię lub korzystając ze średnich potrafi wyznaczyć kierunek rynku. Należy pamiętać, że ważny jest timing – czasem w krótkim terminie mamy spadki/konsolidację, ale w długim terminie mamy wzrosty czy spadki. Korzystając z AT powinniśmy uwzględnić więc nasz horyzont inwestycyjny.
- Zachowania giełdowe powtarzają się. Jeżeli wiemy jak dany walor zachowywał się w przeszłości – możemy oszacować przyszły kurs akcji. Analizując np. wskaźniki, średnie, graficzne wzorce na wykresie tzw formacje możemy przewidzieć zachowanie rynku takie jak odwrócenie trendu czy jego kontynuację.
Czy warto korzystać z analizy technicznej
Na pewno warto. Od kilku lat inwestuje w różne instrumenty finansowe i nie wyobrażam sobie inwestycji bez analizy technicznej. Dla mnie jest to takie samo narzędzie jak nóż dla kucharza czy siekiera dla drwala. Dzięki analizie mogę kupić i sprzedać akcje po optymalnym kursie. Patrząc na wykres akcji czy analizując historię korzystamy właśnie z AT. Rysując średnie czy wyznaczając linie wsparcia czy oporu korzystamy z AT. Korzystając z formacji wykorzystujemy AT. Fakt, inwestorzy korzystający z analizy fundamentalnej mogą miej polegać na AT, ale nawet oni powinni jej używać do określenia właściwego czasu zawarcia transakcji. Pomijam już osoby, które spekulują na giełdzie czyli inwestują w krótkim terminie. Forex czy gra na spadki niemal zawsze opiera się o AT.
Uważam, że korzystanie z analizy technicznej – jest tak samo użyteczne jak korzystanie z analizy fundamentalnej. Oczywiście wszystko zależy od samego inwestora i jego strategii inwestycyjnej. Czasem walory wyceniane są tylko na podstawie sygnałów AT (np. Bitcoin czy inne waluty). Korzystając z Money Management (zarządzanie kapitałem) w swoich inwestycjach AT pozwoli wyłapać nam właściwy moment do wejścia/wyjścia z inwestycji. Wiele strategii takich jak momentum czy swing trading opiera się o AT. Z analizy technicznej warto korzystać w połączeniu np. z analizą fundamentalną czy inną przez nas stosowaną. Jeżeli z analizy fundamentów wyszło, że spółka dobrze rokuje na przyszłość i warto ją mieć w portfelu to analizę techniczna możemy wykorzystać do tego by nabyć walor po dobrej cenie lub we właściwym czasie.
Podstawy AT
Jak wspomniałem – dobrze poznać choćby podstawy AT. Na początek powinniśmy wiedzieć jak wyznaczyć linię trendu – mamy spadki czy wzrosty. Następnie warto wiedzieć gdzie wykres rysuje linie wsparci czy oporu. Przyda się też znajomość podstawowych wskaźników czy formacji.
Podstawy powinniśmy opanować po kilku godzinach, ale zaawansowane techniki, formacje, wskaźniki to już praca na dobre kilka miesięcy a może i lat (techniki Ichimoku, Ganna czy ciągi Fibonacciego) itd. Powstało wiele artykułów, książek na temat AT i warto korzystać z tej wiedzy. Wiele osób czerpie zyski tworząc kursy „jak zarabiać na giełdzie” z wykorzystaniem znanych od lat technik AT.
Warto więc znać analizę techniczną, stosować ją w praktyce. Każda technika, która działa i z której korzystają inwestorzy osiągający ponadprzeciętne stopy zwrotu warta jest tego by się nią zainteresować. Ja nadal korzystam z AT i raczej w najbliższym czasie nie zamierzam z niej korzystać. Po co rezygnować z czegoś co działa?