Analiza techniczna czy fundamentalna

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, którą metodę wybrać – analizę techniczną czy analizę fundamentalną. Która analiza lepiej sprawdzi się w krótkoterminowych inwestycjach, a która w długoterminowych. Która pomoże zarobić w okresie hossy, a która w czasie bessy. Takich pytań jest wiele, dlatego warto na początek wyjaśnić, czym jest analiza techniczna i czym jest analiza fundamentalna.

Analiza techniczna

W artykule o analizie technicznej starałem się wyjaśnić czym jest ten rodzaj analizy i kiedy warto ją stosować. Jeżeli jeszcze go nie przeczytałeś to gorąco zachęcam do zapoznania się z nim. W skrócie, analiza techniczna polega na analizie historycznych wykresów cenowych, które wykorzystuje się do przewidywania przyszłych kursów danego aktywa. Jeśli wykres rośnie przez kilka miesięcy, zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Jeśli na wykresie zauważamy, że kurs napotyka na poziomy oporu lub wsparcia, a ta sytuacja się powtarza, możemy uznać to za istotny punkt odniesienia dla inwestorów i określić, kiedy warto wejść lub wyjść z inwestycji. Oczywiście istnieje wiele różnych schematów analizy technicznej. Na razie ważne jest zrozumienie, że analiza techniczna pozwala wybrać odpowiedni moment zawarcia transakcji – czy to zakupu, czy sprzedaży.

Analiza fundamentalna

Analizując spółkę fundamentalnie, szukamy odpowiedzi na takie pytania „co kupić”. Pod tym pojęciem kryją się oczywiście pytania:

  • Czy spółka jest wyceniana atrakcyjne
  • Jakie są przychody i zyski spółki w okresie kwartału/rok
  • Jakie zobowiązania finansowe ma spółka (zadłużenie)
  • Jakie aktywa trwałe posiada spółka, takie jak nieruchomości i maszyny itd
  • Jaką przewagę ma spółka, innowacyjny produkt, a może technologię
  • Czy spółka wypłaca dywidendy i jakie są ich poziomy
  • Jakie wskaźniki finansowe prezentuje spółka w porównaniu do innych firm w jej sektorze
  • Jaka jest perspektywa branży, w której działa spółka, w najbliższych latach
  • Czy dane makroekonomiczne mogą wpłynąć na kurs akcji spółki, i jeśli tak, to jakie są to dane

Pytań oczywiście jest znacznie więcej, ale w skrócie możemy powiedzieć, że celem analizy fundamentalnej jest ocena stanu ekonomicznego spółki w celu dokonania wyceny jej wartości. Analizę fundamentalną przeprowadza się na podstawie raportów finansowych spółki, uwzględniając również analizą sektora i danych makroekonomicznych. Dodatkowo warto poznać obszar działalności spółki, jej przewagi konkurencyjne, skład zarządu – czy to osoby o dobrej reputacji czy wręcz przeciwnie. Ważne jest również zapoznanie się ocenami różnych analityków i instytucji finansowych, choć bywają one sprzeczne, dają ogólny obraz opinii innych inwestorów. Warto także być na bieżąco z działaniami spółki, jej projektami oraz potencjalnymi źródłami zysku i strat. Istotne jest również monitorowanie ogólnej kondycji spółki, w tym zaciąganych kredytów i ewentualną sprzedaż aktywów własnych.

Analiza fundamentalna jest pewnym przygotowaniem się do inwestycji. Osobiście uważam, że jest kluczem do sukcesu inwestora giełdowego (pomijam spekulację). Bez analizy fundamentalnej zdajemy się na ślepy los. Z analizą fundamentalną zwiększamy szansę na dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Wiele strategii bazuje właśnie na AF. Pewne strategie wybierają spółki, które znajdują się obecnie w dobrej kondycji z nadzieją, że tak będzie w przyszłości. Jednak są też strategie, które wybierają spółki „z dna” czyli spółki, które znalazły się w kiepskiej kondycji finansowej z nadzieją, że odbiją.

Która analiza skuteczniejsza?

Niestety nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Obie metody mają swoje zalety i wady. Analiza techniczna zazwyczaj jest używana do inwestycji krótko i średnioterminowych, podczas gdy analiza fundamentalna jest bardziej przydatna w inwestycjach długoterminowych. Przy spekulacjach na krótkoterminowych wahaniach cen, często korzysta się z analizy technicznej, podczas gdy inwestując na lata, preferuje się spółki o dobrej kondycji finansowej, co jest związane z analizą fundamentalną.

Obie analizy się uzupełniają. Jedna odpowiada na pytanie „co kupić” (fundamentalna), a druga na to „kiedy” (techniczna).

Na pewno warto zgłębić obie analizy i stosować je w praktyce. Poszerzać wiedzę i wybrać to co działa dla nas. Każdy ma inne podejście do inwestowania, Osobiście w zależności od strategii korzystam z jednej czy drugiej, a długoterminowo wykorzystuje obie.